65 yaş üzerine ücretsiz ulaşım

07.02.2014 14:19 tarihinde yayınlandı 977 defa okundu 0 defa yorumlandı
65 yaş üzerine ücretsiz ulaşım
Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise %50 indirimli olarak yararlanırlar. Bu fıkrada belirtilen kurum ve kuruluşlar, belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketler, birlikler, müessese ve işletmeler altmış ila altmış beş yaş arasında bulunan kişilerin toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanmasını sağlayabilirler.”
“İlgili kurumlar, belediyeler ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketler, ücretsiz ve indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili olarak gerekli tedbirleri alırlar. Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması hâlinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası mülki idare amiri tarafından uygulanır. Bu maddeye göre verilecek idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.
İkinci ve üçüncü fıkra hükümleri kapsamında hizmet verecek toplu taşıma araçları, toplu taşıma hizmetlerinin kapsamı ile bu hizmetlerden ücretsiz ve indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar, Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının görüşleri alınmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.
 
RESMİ GAZETEDE ÇIKAN BU KANUNA RAĞMEN;
 
BELEDİYELER 2014 YILI İÇİN 60 YAŞ ÜSTÜ KART FİYATLARINI TESPİT ETMİŞ BULUNMAKTADIRLAR
 
65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN, KONU İLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİNİ, İNTERNET ORTAMINDA AŞAĞIDA BELİRTİLEN WEB SİTELERİNİN İKİSİNDEN DE YAPMALARI YERİNDE OLACAKTIR:
 
1. BELEDİYELERİN HEMŞEHRİ İLETİŞİM MERKEZLERİ (HİM) NEZDİNDE,
2. BAŞBAKANLIK İLETİŞİM MERKEZİ NEZDİNDE http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

500

Adınız Soyadınız :

Yorumlar Yükleniyor ...
Facebook Yorumları
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Yorumlananlar
Bugün
Bu Hafta
Bu Ay
Çok Okunanlar
Davul zurnalı sözleşme sevinci 253
Plan değişikliğine Mahalle Kom... 250
'Tutuklanma korkusuyla İsviçre... 173
Atatürk’ün İznik’e gelişinin 8... 166
Vali Karaloğlu'ndan bayram mes... 156
TSK Suriye'deki IŞİD hedefleri... 152
AB Dönem Başkanlığı Lüksemburg... 133
Mudanya Belediyesi Altıkum sah... 132
Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Yükleniyor...
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Şans Oyunları

Şans Oyunları
Yükleniyor ...

Günlük Gazeteler
Oku
Anket

Yeni sitemizi nasıl buldunuz?

Lütfen tercih yapınız !
Süper Lig
Süper Lig
Yükleniyor...
Linkler

Arşiv